Telefonumu telefon webcam olarak nasıl kullanırım?

telefon webcam
telefon

Google Play Store’da akıllı telefonunuzu, telefon webcam ‘ine aygıtına dönüştürdüğünü beyan eden bir çok uygulama mevcut. DroidCam bu uygulamalar arasında en sade, kolay deneyimi sunanların başında yer alıyor diyebiliriz. Hiç şüphe yok ki daha akıllı, kapsamlı uygulamalar mevcuttur. Ancak burada sade ve hızlı çözüme odaklanıyoruz.

  • DroidCam’in ücretsiz versiyonunu indirin ve kurun. (Android 5 Lollipop ve üstü sürümleri destekler)
  • Akabinde Dev47Apps adlı geliştiricinin masaüstü istemci programını bilgisayarınıza kurun. (Sadece Windows ve Linux istemciler mevcut.)
  • Sitede en güncel istemciyi bilgisayarınıza indirin. (Zira 6.2 öncesi sürümlerde sıkıntılar mevcut)
Droidcam son kararlı sürüm notları
  • Telefon tarafında kurulum tamamlandıktan sonra masaüstü kurulumuna geçiyoruz. Masaüstü istemci kurulumu esnasında uygulamaya ses sürücülerini kurması için izin verin. “Bu geliştiriciye her zaman güven” seçeneğini işaretlemesiniz de olur.
Droidcam ses yazılımı kurması için işletim sistemi onayı
Droidcam istemci Windows Yöneticiden İzin İsterken
  • Kurulum sonrası masaüstü istemciyi çalıştırdığınızda uygulama pencerisinin üst taraflarında bilgisayarınızı kablosuz ve USB ile telefonunuza bağlama imkanı veren seçenekler göreceksiniz. Kablosuz ( Wireless ) olarak bağlantı daha pratik olduğunu için biz Wifi bağlantı tipini tercih edeceğiz. Neyse ki varsayılan bağlantı şekli de bu.
  • Aşağıdaki seçeneklerde Android aygıtınızın IP adresini gireceğiniz bir giriş alanı göreceksiniz. Bu bağlamda DroidCam uygulamanızı telefonunuzdan açın. Açtıktan sonra telefonunuza atanan IP adresini göreceksiniz. O adresi not edip Masaüstü istemcisinizdeki bu alana girmelisiniz.
DroidCam Desktop Client Programı telefon webcam
DroidCam Masaüstü İstemci
DroidCam Uygulama İçi Görüntü telefon webcam
DroidCam Uygulaması
  • Start butonuna basmadan evvel yapılması gerek bir kaç şey var. Öncelikli “Video” ve “Audio” kutucuklarının işaretli olmasına dikkat edin. Sadece video kutucuğu işaretli olursa sadece görüntü akışı olur.
  • DroidCam mobil uygulamasında sağ üst köşedeki 3 noktalı alana tıklayın. Kamera seçeneğinden hangi kameranızın kullanılacağını belirleyebilirsiniz. (Arka/Ön) Arka Kameranız genelde daha kaliteli olacağından dolayı bunu tercih etmenizi öneririz.
  • Start butonuna basabilirsiniz. Bastıktan sonra bağlantı adresleri ve yapılandırmalarda yanlışlık olmaması halinde video akışının önizlemesiyle karşılacaksınız.
  • Bu aşamada kamera kullanacağınız uygulamanın ayarlarından tercihi “DroidCam Source 2” veya “DroidCam Source 3” olarak ayarlayın ve telefon webcam ‘inizi deneyimleyin
Bu çözümde kullanılan uygulamalar batarya tüketimini arttıracağı için şarjde,bilgisayarda takılı olmasını tercih edebilirsiniz.

Makale Kapağı: rawpixel.com