Kullanılmış donanım ile ilk astronot lansmanı gelecek yıl erken gelebilir.

Donanım Lansmanı, SpaceX Donanımlarının Yeniden Kullanımı
SpaceX Falcon 9 roketi, 30 Mayıs 2020’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ile Crew Dragon Demo-2 görevini Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başlattı.
(Resim: © Bill Ingalls / NASA)

NASA astronotları yakında her şey plana göre giderse, kullanılmış SpaceX donanımlarında uçmaya başlayacak.

Yeniden kullanım ile tasarruf sağlanacak

SpaceNews, 16.06.2020’deki açıklamasında, SpaceX’in ISS’e mürettebatlı görevlerinde yüklenmiş donanım Crew Dragon kapsülleri ve Falcon 9 roketlerinin kullanımını onayladı.

Yeşil ışık, SpaceX’in NASA ile 2014 yılında imzaladığı 2.6 milyar dolarlık Commercial Crew Transportation Capability (Ticari Mürettebat Ulaşım Kapasitesi) (CCtCap) sözleşmesinin yakın tarihli bir donanım modifikasyonu ile geldi.

CCtCap, Crew Dragon ve uzay uçuşu için iki aşamalı Falcon 9’daki son geliştirme çalışmalarını kapsıyor. Ayrıca en az altı mürettebatlı görevler için ödeme yapıyor.

NASA sözcüsü Stephanie Schierholz, “Bu durumda SpaceX gelecekteki Falcon 9 ve/veya Crew Dragon sistemlerini veya bileşenlerini NASA misyonları için Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeniden kullanmayı önerdi. Çünkü güvenlik ve/veya maliyet açısından faydalı olacağına inanıyorlar.” dedi. NASA derinlemesine bir inceleme yaptı ve genel sözleşme değişikliği şartlarının hükümetin yararına olduğuna karar verdi.

Crew-2’de Yeniden Kullanılmış Donanımlar Kullanılması Muhtemel

SpaceNews, kullanılan donanıma sahip ilk uçuşun muhtemelen 2021’de kalkacak olan ikinci sözleşmeli görevi olan Crew-2 olabileceğini bildirdi. Bu yılın 30 Ağustos’una kadar başlayacak olan Crew-1, Demo-2 test uçuşunda olduğu gibi yeni donanımlar kullanacak.

NASA Astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley ISS‘ye SpaceX‘in ilk insanlı uçuşunda gönderildi. NASA, 2011’de filosunu emekliye ayırdığı için ABD topraklarından kalkış görevini yörünge ekibi yaptı. NASA, Demo-2 için dört ay kadar sürebilecek bir bitiş tarihi henüz açıklamadı.

Boeing ayrıca NASA ile bir CCtCap anlaşması düzenliyor. Bu ,havacılık devinin CST-100 Starliner adlı bir kapsül kullanarak yerine getirmeyi amaçladığı 4,2 milyar dolarlık bir sözleşmedir. Boeing’in 2014 yılında imzalanan sözleşmesi, Starliner‘ın en başından tekrar kullanılmasına izin veren bir sözleşmeydi.

Yeniden kullanım, SpaceX’in ve milyarder kurucusu ve ayrıca CEO‘su olan Elon Musk‘ın vizyonunun anahtarıdır. Musk, uzay donanımının hızlı ve eksiksiz şekilde yeniden kullanılmasının, maliyetleri düşürmek için gereken önemli atılım olduğunu, Mars kolonizasyonunu ve diğer keşif özelliklerini etkileyeceğini söyledi.

Şirket zaten roketlerini rutin olarak indirip uçuruyor ve 2017’den beri ISS görevinde kullanılmış Dragon kargo kapsüllerini piyasaya sürüyor.

SpaceX ayrıca son zamanlarda faydalı yük kaplamalarını kurtarma ve yeniden kullanma konusunda ilerleme kaydetmektedir. Musk, lansman sırasında uyduları koruyan bu kapaklı kaplamaların yaklaşık milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

Makale İllüstrasyonu: brgfx