Bir Front End Developer kimdir, neler yapar, yetenekleri nelerdir, yetkinlikleri nelerdir sorularına güncel cevaplar verdim. Biraz da iş hayatından, sektörden bahsettiğim bu yazıda patronları taşlamayı da unutmadım.

Front End Developer Nedir? Kimdir?

Front End‘in Türkçe’sini muhakkak biliyorsunuzdur ama ben yine de söyleyim, ‘önyüz‘ demektir ve ‘arayüz / ön uç‘ olarak da geçer. Önyüz kelimesinin buradaki manası, bir internet sitesinin son kullanıcıya görünen yüzüdür. Kullanıcının asıl deneyimi – etkileşimi burada başlar ve gerçekleşir. Front End Developer, bir internet sitesinin kullanıcıya görünen kısmını kodlamakla yükümlüdür.

Geçmişten Günümüze Front End Developer

2009’dan Önce

Front End Developer dediğimiz kişiler, teknoloji kısıtlı olduğundan dolayı sadece önyüz kodlayabilirlerdi. Ayrıca sadece kodlama yaparlardı.

2009 ve Sonrası

Yıllar geçtikçe insanlar yeni teknolojiler geliştirdi. Node.Js, Angular.Js, Vue.Js, vs.. Bu teknolojiler sayesinde kodlama yeni bir boyut kazandı. Artık insanlar önyüz teknolojileriyle Back End yani arka yüz kodlayabiliyorlar. Farklı yazılım dilleriyle geliştirilen bu hibrit teknolojiler bizi bambaşka bir seviyeye taşıdı. Artık kimse bir yazılım dili öğrenmek zorunda değil. Hibrit Betik dili ile tek başınıza rahatlıkla bir projeyi yaratabilir, ayağa kaldırabilirsiniz (production). Üstelik Babel ile en üst seviyede yazdığınız kodları her tarayıcının anlayacağı ortak seviyeye indirgeyip, tarayıcı uyumluluğu derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Geçmişten günümüze kadar değişikliğe uğramış olduğunu da anlattığıma göre artık konumuza dönebiliriz.

Yetenekleri Nelerdir?

Bu arada ‘neler yapar’ sorusunun cevabını yukarıda vermiş oldum. Devam edelim. Bir Front End Developer’ın yetenekleri aşağı yukarı şu şekildedir:

 • UI (User Interface / Kullanıcı Arayüzü) Designer’dan slice’lanmış (parçalanmış) olarak gelen arayüz tasarımını kod satırlarına döker.
 • Siteyi interaktif ve dinamik yapar.
 • Kodların tarayıcı uyumluluğunu denetler ve sitenin her cihazdan doğru görünmesini – çalışmasını sağlar.
 • Sitenin düzenli bakımını yapar.
 • Revizyon talebi halinde bilgi ekler, çıkarır, günceller.

Yetkinlikleri Nelerdir?

Yetkinlik diyince akla, geliştiricinin bilgi havuzunun gelmesi gerekir. Bir geliştiricinin yetkinlikleri demeyelim de, edinmesi gereken yetkinlikler desek daha doğru olur:

 • XHTML, HTML5
 • Haml, Yaml, PHP (en az birini bilmeli)
 • CSS1, CSS2, CSS3
 • SASS veya LESS (en az birini bilmeli)
 • BOOTSTRAP, FOUNDATION, BULMA, SEMANTIC UI, SUSY (en az birini bilmeli)
 • JAVASCRIPT, JQUERY
 • ANGULAR.JS, NODE.JS, VUE.JS, REACT.JS, EMBER.JS, BACKBONE.JS (en az birini bilmeli)

Üsttekileri bildiğinizde kralsınız/kraliçesiniz. El üstünde tutulursunuz, bilginize. Şimdi biraz iş hayatından söz edelim.

İş Hayatı

Bilgilerinizi aldınız, stajınızı yaptınız, ama daha olmadınız. İnsan deneyimleyerek olgunlaşır. Bu bağlamda bir kurumda çalışmak için önce kendinize sağlam bir portfolyo oluşturmanız gerekiyor. Değerli vaktinizi projeler üreterek geçirirseniz bir şansınız olabilir. Aklınıza web tabanlı bir uygulama mı geldi? Hemen kodlamaya başlayın. Tasarım bilginiz yoksa hiç sorun değil zira Bootstrap gibi gelişmiş CSS kütüphaneleri sizler için var (ben aynı zamanda tasarım yapabiliyorum). Size üç beş tane proje fikri vereyim:

 • Kendinize ait bir internet sitesi (bu önceliğiniz olmalı)
 • Fotoğraf galerisi
 • Liste uygulaması: Liste tutmanıza yarayan bir uygulama yaratın.
 • E-Ticaret uygulaması
 • Farklı sektörlere ait kurumsal internet siteleri

İş hayatında dair dipnot: Kimsenin sizi ezmesine izin vermeyin. Kimse kimseden üstün değildir. Ne siz köpeksiniz, ne onlar ağa paşa hanım.

Patron Taşlama Sekansı

Moral bozmak gibi olmasın ama.. 2012’den itibaren çalışmaya başladığım bu lanet sektörde bir kere mantıklı bir insanla tanışmadım. Patron dediğimiz şahıs. Sizi tatlı dil ile kandırmaya çalışacak, hakkınızı gasp etmeye yeltenecek, size büyüklük taslayıp saçma sapan konuşacaktır. İzin vermeyiniz, böyle insanlarla da çalışmayınız. Zaten patron dediğin, ülkemizin sınırları içerisinde pek bir cahildir. “Para bende” diyip poposunu yayıp emirler yağdırmakla mükellef sayar kendini.

İmkanınız varsa sakın Türkiye’de çalışmayın. Amerika’da kanun diye bir şey var (bilmiyorum biliyor musunuz). Kanunlarla sizin hakkınızı koruyabiliyorlar. Ayrıca insana insan muamelesi yapıyorlar. Patronlar da pek rahat. Türkiye’deki patronlara nazaran daha sempatik, daha personel seviciler. Parası da alım gücü de iyi. Yurtdışına çık rahat et. Bu kadar basit.

Daha fazla taşlama için telefon numaram: 0533…