Google şifre kullanımlarında radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Özellikle internette geçirdiğimiz zaman, yaptığımız işlemler ve özel hayatımızdaki verileri göz önüne alınca şifre meselesi gerçekten önemli bir hal alıyor. Google’ın kullanıcı hesapları kimlik, güvenlik direktörü Mark Risher yaptığı açıklamalar durumun hevametini özetler nitelikte. Risher “Şifreler internetteki en kötü şeylerdir” açıklamasında bulundu. Bir Servis Güvenliği direktörünün bu cümleyi sarfetmesi ironik dursa da esas durum biraz farklı.

Güvenli parola yöneticisi uygulamalarıyla şifrelerinizi yönetebilseniz de, Google tarafından gerçekleştirilen ankete (:D) göre insanların 52%’si belirledikleri aynı şifreyi farklı farklı ortamlarda tekrar kullanıyor. Bu konuya ek olarak Microsoft; sadece 2019 yılında 44 milyon hesabın online olarak sızdırıldığını açıkladı. Ve bu analiz ve riskler karşısında şifre güvenliği konusunda ciddi bir adım atılıyor.

Google Şifre Kontrol Özelliğine Güvenlik Kontrolü Yerleşik Oluyor

Google Şifre Güvenliği İllüstrasyon

Google şifre kontrol özelliği güvenlik açısından bir üst seviyeye çıkartılıp artık bazı güvenlik denetimlerinden geçecek ve kullanıcıya gerektiğinde önerilen aksiyonlar sunacak. Böylece risk kategorisinde olan kullanıcılar riskin farkına varıp önlem alma noktasına gelecekler. Google’ın Anti- Kötüye Kullanım, Güvenlik ve Gizlilik üyesi Kurt Thomas; kendi bünyelerinde yaptıkları araştırma ve istatistiklere göre verilerini güvenlik ihlalleri nedeniyle kaptıran birinin kaçırılma olasılığı diğer verilerini korumuş birine göre 10 kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Yani veri güvenliği esasında sadece verilerimiz değil, ta kendimiz olduğunu da gösteriyor.

Google’nın Parolaları Yönetim Süreci

Üstteki görselde belirtildiği üzere Google şifreleri enkriptliyor, kendi sistemlerinde bu şekilde kaydediyor ve güvenli bir şekilde farklı farklı servisler de farklı farklı parolalar kullanıyoruz ve tek tıkla o parolaları çok hatırlamamıza gerek kalmadan uygulamalara, servislere erişim sağlıyoruz.

Veri güvenliği konularında hiçbir altyapıya karşı fazla iyimser olmak ve güvenmek güvenli değil.