Martı Scooter son zamanların dikkat çeken, akıllarda “para yakarak büyümeye devam bir türk girişimi” olarak kalmış; mikromobilite kültürünü Türk halkına aşılamayı hedeflediğini düşündüğüm, hoş bir ulaşım çözümü.

Covid-19 salgınının zorluklarını yaşadığımız şu günlerde sundukları mobil çözüm daha bir cazip halde geldi. Özellikle yaşadığım şehir İzmir’in sahil kesimine yakın ikamet edenler arasında. Dalga dalga gelişen bir kullanım kültürü söz konusu. Kendime izlenimlerime göre kulaktan kulağa ilgi görmeye başladı. Örneğin Konak İskele civarındasınız yada Göztepe’desiniz. Alsancağa gitmek için toplu taşıma, taksi gibi seçenekleri kafanızdan elerseniz gerçekten keyifli bir seçenek ve şu sıra İzmir’de aşırı derece uygun fiyatlar karşılığında mobil ulaşım hizmeti sunuyorlar. Örneğin Konak İskele -> Alsancak Liman güzergahı sadece 7.5₺ mâl olmuştu.

martı scooter mobil uygulama
Martı Mobil Uygulama

Martı Scooter Artıları vs Eksileri

Bu mobil ulaşım çözümü hakkında artı/eskilerden bahsetmeden evvel kısaca dış faktörlere bağlı olan artı/eksi’lerden söz edelim. Sahilde bisiklet yollarında insanların olması, bisiklet yollarında bazı durumlarda karşılaştığımız büyük konvoylar, ayrıca bisiklet yolunda karşılaştığımız belediye mobil bir tankı andıran belediye temizlik araçları gibi kullanım anında insanı geren bazı unsunlar yok değil. Ancak biraz dikkatli bir kullanımda kaza riskinin düşük olduğunu da söylemeliyim. Şimdi artı/eksi maddelerine geçelim.

Artılar

  • Üyelik ve aktivasyon işlemi kolay
  • Filoda kaliteli ve güçlü scooter mevcut
  • Kiralama işlemi ve teslim işlemleri basit
  • Rezerve etme ve uygun maliyeti
  • Mobil Uygulamadaki Kullanıcı Arayüzü

Eksiler

  • İzinli bölgelerde bazen parka izin vermemesi
  • Olası telefon kapanma, internet kesintisinde alternatif teslim yöntemi olmaması
  • Zil mekanizmalarında kullanıma bağlı zayıflama
  • Fiyatların gelecekte tekrar yükselecek olması

Mobil Ulaşımın Olası Etkileri

Günümüzde yenilik, inovatif yaklaşımların olduğu teknolojik girişimler çoğu yatırımcılar tarafından fırsat olarak görülüyor. Martı ulaşım alanında bu bakımdan yünik bir görünüme sahip. Ulaşım sektörüne bir kategori eklemişler gibi duruyor. Çünkü dijital olarak scooter kiralama hadisesi görünen o ki; Martı’nın başlattığı bir şey.

Martı Scooter yenilikçik dedi

Ve gelelim ulaşım sektöründe hegemonyayı sonsuza dek elinde tutmayı hayal eden, yeri geldiğinde mesafe beğendiremediğimiz, yeri geldiğimizde park yeri beğendiremediğimiz Taksi konusuna. Zamanında Blackberry kendi ekosistemine o kadar güvenmişti ki kimsenin bunlardan vazgeçeceğine inanmıyor, kendilerine çok güveniyorlardı. Sonrasında Android, Google servisleri, IOS, Iphone derken aniden yokoluverdiler. Teknoloji ve insan aklı bir şeyler üretmeye devam ettikçe daha iyi, daha performanslı ve akılcı çözümler her zaman bulunur. Bundan dolayı bizler ne iş yaparsak yapalım günceli takip etmeyi ve güncele göre verdiğimiz hizmetleri revize etmeyi hatta günceli yönlendirebilmeyi öğrenmemiz kaçınılmaz.