2020 2. çeyreğinin sonlarında olduğumuz şu günlerde bilgisayar donanımlarımızı güncelleme furyası aldı başını gidiyoruz diyebiliriz. Özellikle karantina tedbirlerinin zorunlu olduğu günlerde, insanlar evlerine kapanmış ve genç kesin yoğunlukla vaktini eğlenceli geçirmek  bilgisayarları tercih etmişti. Ee tabi donanım olarak demode, eskimiş sistemler şu dönemler fazla göze batar hale geldi ve yükselen kur endişesiyle imkanı olanlar sistemlerini güncelleme yoluna gittiler. Bu yazımızda kabaca yeni bilgisayar sistemi alacaklara masaüstü mü yoksa laptop/dizüstü sistem mi almaları gerek? Onu değerlendireceğiz.

Masaüstü Sistem mi Dizüstü mü?

  • Genel Kullanım Amacınız Nedir?

Bu soru oldukça kritik bir soru. Bunu ne kadar samimi cevaplarsanız gelecekte yaşama ihtimaliniz olacak pişmanlığı ortan kaldırma şansınız artar. Eğer mobil olmanız gerekiyorsa, öğrenciyseniz, belge/dökünman/yazı işleriyle uğraşıyorsanız ve aktif biriyseniz kesinlikle tahmin dizüstü sistem tercih etmelisiniz. Çünkü gündelik hayatınız genel anlamda bu şekildeyse size mobil bir sistem uygun olur. Böyle bir “gündelik yaşamım olmayacak ama laptop almak istiyorum” fikrine meyil eden kitleye gelecek olursak..

Eğer “Şuan böyle bir çalışma hayatı, gündelik rutinim yok ama ilerde olabilir; olma ihtimali yüksek” diyorsanız ayrıca mobil bir sistem olarak laptop/dizüstü bilgisayar tercihi sizlere de uygundur. Çünkü böyle ihtiyaç söz konusu yüksek ihtimal olacak gibi görünüyor.

Eğer yazımızın şu bölümüne kadar laptop tercihi tavsiyesi size uygun değilse masaüstü sistem hakkında konuşabiliriz. Ayrıca yazımızın ilerleyen bölümünde tercihen arafta olan tayfa hakkında da önerimiz olacak.

Masaüstü Sistem güçlüdür.

Hayatınızın bir parçası olarak iş ve genel kullanım olarak mobilite ihtiyacınız ciddi anlamda yoksa kesinlikle masaüstü sistem tercih etmeniz tavsiyemizdir. Çünkü az maliyet ve güçlü sistem olarak masaüstü bilgisayarlar daima üstün gelmiştir. Laptop/Dizüstü gibi mobil sistemler masaüstü modellerinin zayıflatılmış ve mobil kullanıma uygun olması için küçültülmüş versiyonlarıdır. Ayrıca masaüstü sistemleri güçl] yapan sadece donanım gücü değil; değiştirilebilir, güncellenebilir yapısıdır. Ram, işlemci, ekran kartı değişiklikleriyle extensible kavramının rahatlığını yaşayacaksınız. Medya işlemleri ve oyunlarda da daha güzel sonuçlarla karşılacaksınız. 

Hem Oyun Hem Mobilite

Hem mobilite hem hem oyunseverlerin gözünü kestirdiği tercih ise biraz masraf çıkartıyor. En F/P ürünü bulmak istiyorsanız formül EPEY servisinin filtresinden geçiyor. Sizin için “Kullanım Amacı = Oyun, Sıralama = En düşük başta” olarak sorguladık ve linke buradan ulaşabilirsiniz. Sonuçtaki sistemler hem günümüzün oyun deneyimini orta seviyede yaşatır ayrıca mobilite kavramından taviz vermez diyebiliriz.

Kapak İllüstrasyonu brgfx