Web projeleri geliştirirken localhost diye tabir ettiğimiz bilgisayar ortamında çalışırız. Php Windows üzerinde proje geliştirmeye müsait olması için başka elementlerinde kurulu olması gerekir. Bunun içinde hazır ortamlar mevcuttur. Xampp, Wampserver ve benzeri hazır kurulumlar kullanıp web siteleri geliştiririz. Ancak bu ortamların eksik kaldığını, yetersiz olduğu bazı anlar vardır.

Lokal alandı tanımlama, spesifik bir projenizi bu alan adında çalıştırma, Yerel ortam çalışabilecek SSL serfifikası oluşturma vesaire vesaire. Bu gibi özel yapılandırmaları manuel olarak yani kendimiz ayarlama durumda kalırız. Elbette bunların ayarlanması konusunda bilgi sahibi olmamız çok avantajlı olur. Fakat web sitelerinin çoğunun Linux sunucularda barındırıldığını düşünürsek Windows için bu plandırmaları öğrensek bile, profesyonel anlamda kullanım için linux yapılandırmalarını öğrenmemiz gerekir. O halde Windows üzerinde PHP diliyle geliştirmeler yaparken bu yapılandırmalarda kasmamıza pek gerek yok.

Windows için PHP Web Sunucusu: Laragon

Laragon Ana Menü
Laragon Sunucusu

Laragon sahip olduğu sürümler olarak 3’e ayrılıyor. Full sürüm, Lite sürüm, Portable sürüm. Laragon sadece MYSQL, PHP teknolojilerini konbine etmiş bir yapı değil. Full sürümde Apache 2.4, Nginx, MySQL 5.7, PHP 7.2, Redis, Memcached, NodeJS, Npm, Yarn, Git teknolojileri mevcut. Böyle bir bundle paket ile çalışmak, uzmanlaşmak yazılımcıyı aranan şahış yapsa gerek. Lite sürümde ise full sürümden NodeJS, Npm, Yarn, Git çıkartılmış durumda. Ancak bunları Windows Sağ alt ikonundan “Tools > Quick Add” talimatlarını uygulayarak güncel versiyonlarını Laragon ortamınıza ekleyebilirsiniz. Portable versiyonunda ise sadece PHP, MYSQL ikisi var. Serverside (Backend) öğrenmek isteyenlere hitap eden bir paket olsa gerek.

PHP Windows Ortamı Laragon Versiyon Ayarları
Laragon Versiyon Seçim Menüsü

Paketinizde bulunan teknolojinin eski bir sürümünü yükleyebilir ve bu sürümler arasında kolayca seçim yapabilirsiniz. Laragon bu vadettiği kolaylıkla beni cezbetmişti diyebilirim. Üst görselde PHP, Apache, MYSQL arasında Nodejs’yi görmüyoruz. Çünkü ben Lite sürümünü kullanıyorum. Javascript ağırlıklı projeler geliştiren bir coder’ın da Laragon’u kullanmasını öneririm. Çünkü bu sihirli ortamda tek tıkla lokal domainli projeler başlatılabiliyor.

Hızlı Web Projesi Oluşturma

Örnek vermek gerekirse. Eğer sıfırdan bir proje başlatmak istiyorsanız bunları uygulayın.

  • Sağ alt bölümden Laragon ikonuna sağ tıklayıp “Quick App -> Blank” Seçin

Kılavuz Görsel 1

  • Akabinde çıkan prompt’a lokal ortamınızda kullanmak istediğiniz alan adını girin.

Laragon Proje Oluşturma Alanı

Bu adımlarla projeAdi.test alan adıyla uygulamanızın root klasörü konumuyla bağlanmış bir proje başlatmış olursunuz. 

Hızlı Altyapılı Web Projesi Başlatma

Günümüzde artık bazı kurumsal, bireysel, e-ticaret gibi web projeleri için zaman ve maliyet tasarrufu yadsınamaz derecede olan altyapılar mevcut. Bunların en göze çarpanı WordPress. Daha sonrasında MVC – OOP mimarileri için başlangıç ayağı olarak kullanacağımız CodeIgniter, Laravel Framework altyapılı sistemler mevcut.

İlgili Makale: Codeigniter Mı Laravel Mi? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Bu teknolojileri de hızlıca oluşturabiliriz. Altyapımızı seçtikten sonra gelecek prompta gireceğiniz proje adı aynı zamanda lokal alan adı olacağını unutmayın.

Php Windows Hızlı Altyapılı Proje Başlatma
Codeigniter seçeneği sizde görünmeyebilir. Çünkü varsayılanda hızlı Codeigniter Projesi oluşturma seçeneği yok.

Hızlı Proje Oluşturma seçeneklerine CodeIgniter Framework’ünü eklemek için “Quick App > Configuration” seçin. Editör ile açılan yapılandırma dosyasına bir satıra aşağıdaki komutu girin, kaydedip yeniden başlatın.

CodeIgniter=https://github.com/bcit-ci/CodeIgniter/archive/3.1.5.zip

Veritabanı Kullanımı

Laragon veritabanı olarak MYSQL ve MongoDB seçeneklerini sunuyor. Buradan da anlayacağınız üzere PHP ve Javascript geliştiricilerini hedefliyorlar. MYSQL kurulu halde geliyor ve HeidiSQL veritabanı istemcisiyle veritabanı yönetimi yapıyoruz.

Laragon’da PhpMyAdmin Aktif Etme

Eğer phpMyAdmin kullanmak isterseniz phpMyAdmin’i indirip, klasör adını “phpMyAdmin” olarak değiştirin. Son olarak phpMyAdmin klasörünü laragon root dizin içinden etc/apps/ klasörü içine taşıyın. Yeniden başlatınca ana menüden “Database” tıklamanız durumunda phpMyadmin birincil veritabanı yönetim aracı olarak başlatılacaktır.

Php Windows sistemde Yan Teknolojilerle Daha Uyumlu

Laragon Javascript kitleriyle kurmanız halinde NPM, yarn komutlarını ekstra yapılandırma gerçekleştirmeden kullabilmenize olanak tanıyan bir CLI da kurar. Sağ klik yapınca bu CLI seçeneğini fark edeceksiniz. PuTTY, Netstat ve Notepad++ gibi etkili araçlar da sunan bu güzel server ortamı php dilini windows ortamında sorunsuz ve kolaylıklarla kullanmanıza olanak tanıyacak. Javascript dilini de.

Manşet Tasarımı: pikisuperstar