Geçtiğimiz günlerde Sony, Playstation 5 ‘in tasarımını tüm Dünya’ya tanıttı. Tasarım genel olarak beğenildi diyebiliriz. Ve dikkatimizi ilk etapta iki versiyon olacağı çekti. En çarpıcı farklılıkları birinde Disk Okuyucu/Yazıcı olup diğerinde ise sadece dijital olarak oyunları indirme özelliği olması. Akıllara elbette disk okuyucusu olan versiyonda fiyatın fazlaca olup olmayacağı geliyor. Her ne kadar dijital çağda olsak ve verileri internet üzerinden alsak bile bazen fiziksel olarak bir şeylerin korunması, el değiştirmesi önemli bir konu. Tıpkı nakit para gibi..

O meşhur Playstation 5 sunumu

Hatırlarsanız, yakın zamanda yeni gelecek konsol ile demo bir oyunla oyuniçi sunum yapılmıştı. Ve bu sunumla milyarlarca poligonların olduğu bir 3 boyutlu oyun deneyimine şahitlik etmiştik. Bu fark ettiğimiz detay aslında donanım olarak Playstation konsol serisinin efsane bir hale gelmesi değil, Unreal Engine 5’in zenginlikleri ve yenilikleriydi. Playstation 5 sadece taşeron görevi görür misali bir sunum gibi gelmişti bana. Toparlamak gerekirse Playstation 4’ün çıkışının hemen sonrasında oyun dünyasındaki teknolojik kabiliyet hızlı yükselme yaparken piyasada bulunan (kullanıcıların sahip olduğu) donanımlarla performans uyumsuzlukları durumu meydana gelmişti. Yani evet, bilgisayarlar çoğu oyunları daha akıcı,stabil oynatıyordu.

Bu vaziyetten ders almış olacaklar ki oyun motorları, konsol üreticileri ve aynı zamanda platform sahipleri, eskisine nazaran artık daha entegre çalışacaklar gibi duruyor. Playstation 5 platformu bir önceki konsoldaki yapılan hatalardan arınmış olacak gibi.. Unreal Engine 5 görünen o ki mevcut zamanın ve geleceğin oyun dünyasında yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Sektöre yeni, devrimsel teknolojik katkılar ve yatırımlar yaparak hem de. Son günlerde EPIC GAMES platformunda olan hareketler de gözden kaçmadı değil doğrusu. Çünkü GTAV ve diğer oyunlarda yaptıkları şaşırtıcı ücretsiz dağıtım hamleleri yakın gelecekte planan şeylere dair Steam platformuna yapılan bir gönderme niteliği taşımakta. Yani şahsen ben EPIC GAMES’in Dünya oyun sektörünü dört koldan ele geçirmeyi planladıklarını düşünüyorum. Çünkü elinizde güç, koz varsa bunları değerlendirmek isteyeceksinizdir.

Düşüncelerim belki abartı yada yanlış olarak düşünülebilir. EPIC GAMES, Playstation 5, oyun motorları ve daha fazlası hakkında olabilecekleri yorumlamak oyun dünyasınında bir reflekse dönüştü. Çoğumuz yorumlarız ama elbet birinin düşüncesi isabetli, gerçek olur.