SpaceX, en son prototip Starship‘i 23 Haziran Salı günü Güney Teksas’ta bir test sırasında kasıtlı olarak devasa bir tankı patlattı. Uzay gemisi bileşeni için bir haftadan biraz uzun bir süre sonra, SpaceX’in Boca Chica deneme sahalarındaki basınç testi sırasında Starship SN7 prototip tankı patladı. Ancak 15 Haziran testinin sızıntıya neden olduğu Salı günkü test biraz daha dramatikti.

Kameralar, Prototip Starship SN7’nin Patlama Anını Görüntüledi

South Padre Island turizm sitesi Spadre.com ve nasaspaceflight.com’dan gelen kameralar, bir lansman sırasında süper soğuk itici tutma yeteneğini test etmek için tankı süper soğutulmuş sıvı azotla doldururken izledi. Tank sınıra dayandığında patlayarak beyaz azot bulutlarının oluşmasına sebep oldu.

Starship gözlemcisi Mary (BocaChicaGal olarak da bilinir) tarafından yakalanan yakın bir açı, tankın patladığı anı gösteriyor.

SpaceX, şirketin nihai Mars uçuşları ve ay inişleri için kullanmayı amaçladığı paslanmaz çelik Starship için tasarımlarını geliştirmek için Boca Chica’da bir dizi test gerçekleştiriyor. Geçen ay NASA, Starship’i ajansın Artemis astronotlarını aya indirebilecek üç ticari ay iniş tasarımından biri olarak seçti.

SpaceX’in Starship testlerinden bazıları, bir dizi yer tabanlı roket motoru testi ve Starhopper adlı bir Starship prototipinin kısa 2019 uçuşu gibi başarılı oldu.

SpaceX, en son prototip olan Starship SN7'yi kasıtlı olarak patlattı
23 Haziran 2020’de Boca Chica, Teksas yakınlarındaki tesisinde kasıtlı bir patlama basıncı testi sırasında SpaceX’in Starship SN7 tankı patladı. (Görüntü: SPadre Cam / SPadre.com)

SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin gelecekteki tasarımları geliştirmek için her Starship testinden çok şey öğreneceklerini söyledi. Musk, 15 Haziran’da yaptığı açıklamada, sızan ancak patlamamış olan SN7 Starship tankının geçen haftaki testinin umut verici bir işaret olduğunu söyledi.

Musk bir tweet’inde, “Tank patlamadı, ancak 7.6 barda sızdırmaya başladı. Bu iyi bir sonuç ve 304L paslanmaz çeliğin 301L’den daha iyi olduğu fikrini destekliyor,” diye yazdı. Tankın sonunda bir şekilde kullanılacağını ekledi. “Bunu daha da ileri götürmek için kendi alaşımımızı geliştiriyoruz.”

SpaceX, 2002 yılından günümüze kadar, dünya insanları adına ve bilim adına pek çok şey yapmıştır. İnanıyoruz ki bilimin ışığında insanlık, parlak beyinlerin sayesinde kendi ulaşılmazlığına ulaşacak, sınırlarını aşıp, görülmeyenleri görecek ve büyük bir hızla gelişecek, gelişmeye devam edecektir. İster Alman, ister İngiliz, ister Türk olsun, bilime gönül vermiş her insanın muhakkak kendisine zirveden bir yer edineceğine inanıyorum.

“Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” – Gazi Mustafa Kemal Atatürk