UI kısaltmasının açılımı User Interface‘dir, yani Kullanıcı Arayüzü‘dür. Kullanıcı Arabirimi de denir. 1993‘te HTML‘nin çıkışıyla birlikte kullanıcı arayüzü kavramı doğdu, ancak yıllar sonra dillere pelesenk oldu. Peki bu ne demek oluyor? HTML aslında bir internet sitesinin kullanıcılara görünen yüzüdür. Son kullanıcı dediğimiz siteyi ziyaret eden kullanıcılar site ile arayüz aracılığıyla etkileşime geçer.

Son kullanıcının kullanıcı arabirimi ile yapabilecekleri ise tamamen geliştiricinin hayal gücüne kalır. Kullanıcının arayüz etkileşim deneyimini iyileştirmek için çeşitli yöntemler mevcut.

Kullanıcı arayüzünü oluşturan bazı bileşenler vardır. Her bir bileşen, kullanıcı etkileşimine sahiptir.

Bağlantılara tıklamak, görsellerin vurguladığı anlamlar, metinleri okumak, en çok kullanılan etkileşim araçlarındandır.

UI Kullanıcı Arayüzü Bileşenleri
UI (Kullanıcı Arayüzü) Bileşenleri

UI Ne Değildir?

UX değildir. UX kısaltmasının açılımı User Experience (Kullanıcı Deneyimi)’dir. Kısaca UX teriminin ne olduğunu açıklayayım zira UI ile UX çok karıştırılmaktadır. UX aslında, kullanıcı arayüzünün, son kullanıcı için geliştirici tarafından iyileştirilmiş halidir. Ayrıca kullanıcı deneyimine arayüz tasarımcısının katkısı büyüktür. Kullanıcı deneyiminin amacı; kullanıcının, aradığı bilgiye en rahat, en hızlı şekilde ulaşmasını ve site içerisinde gezinirken maksimum konfor ile gezinmesini sağlamaktır.

Yenir mi Yenmez mi?

Yenmez kardeşim. Yenecek şey değildir. Yenmesini kesinlikle tasvip etmiyor, aynı zamanda kınamakla kalmayıp tüm iç ve dış bakanlıklarımla beraber kınıyorum.