Yazılım çağındayız. Her şeyin daha basit hale gelmesi için yapılan çalışmalar, hayatımıza giren daha kolay, pratik çözümler için harcanan milyarlarca dolar kaynak piyasada dolaşıyor duruyor. Yazılım Geliştiricileri bu derya denizde yolun başındayken kendilerini tercih etmeleri gereken bir bandersnatch ortamında buluyor. Yazılım geliştirmede platform ve dil değiştirme süreci hakkında konuşuyoruz, buyursunlar..

Hangi platformda yazılım geliştireceksin?

Kimisi burada Windows ortamında .NET Framework, C# teknolojileriyle masaüstü ve web uygulamaları geliştirme, kimisi interpreter mantığıyla çalışan web tabanlı uygulamalar geliştirmek için PHP gibi teknolojileri tercih eder. Günümüze bakarsak Python oldukça etkili, popüler bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Kısaca biryerden başlıyoruz ve yazılım serüvenimiz alıp kendini gidiyor. Zamanla uzmanlaştıktan sonra OOP ve MVC mimarileri hakkında fikir sahibi oluyoruz ve hangi platform/dil üzerinde kasmışsak o teknolojilerle aklımıza gelen fikirleri prototipe dönüştürür hale geliyoruz. Bu vaziyet azımsanmayacak sayıda yazılımcının başına gelmiştir diye tahmin ediyorum.

Zamanı gelince cesaret göstermeliyiz

Kendimi örnek vermem gerekirse PHP, SQL, JSON teknolojileriyle Restful/API servisi yazmaktan hoşlanan, web tabanlı çözümlere odaklı bir yazılım geliştiriciyim. Ancak aklıma gelen bazı proje fikirleri web ortamından çok mobil ortamda yazılması gereken işler oluyor. Ya da bir mobil geliştiricinin aklına masaüstü uygulamada daha başarılı olacak bir proje fikri gelebilir. Hepimiz elbette biliyoruz ki yazılım alanında her şey hakkında az çok bilgi sahibi olmalıyız ama bir konuda uzmanlaşmalıyız. Ancak bir konuda uzmanlaştıktan sonra, yani yazılım dünyasındaki temel mimariler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra ikinci bir platforma geçiş sağlamımız, uzmanlaşmamız ilki kadar uzun ve zor olmayacaktır. Hemen hemen her platform, teknolojide selector, sınıf, nesne, metot, değişken ve kütüphaneler mevcut. Bunların nasıl çalıştığı ve bağlantıları, kurallarının nasıl yazıldığına adapte olduktan sonra bir web geliştiriciyken aniden mobil yazılımcı olarak da bulabilirizsiniz kendinizi.

Yazılım Geliştirmede Platform ve Dil Değiştirme Süreci

Biz Mobiliz, Mobil de Dünya

Son zamanlardaki uzun vadeli verileri incelediğimde dikkatimi çeken şey mobil platformların aşırı kullanımı ve efektifliği. Reklamlardan tutun web trafiğini bile domine eder hale geliyorlar. Kullanışlı bir hizmeti, o hayal gücünüzdeki uygulamayı gerçeğe hayata dönüştürdüğünüzde en kolay şekilde kendi dünyanıza kullanıcıları katabileceğiniz en slim aynı zaman güçlü platform; evet mobil dünyası.

Platformlar arası Uyumluluk

Aklınıza gelen çözümü hem webte hem mobil uygulama ortamında yazmak gibi bir senaryo da pek yaygın ve mümkün. Bu tarz durumlarda ortak veritabanı ve resful/api hayat kurtarır. Ve SQL bilgisi çok kritiktir. Web ortamından mobil ortama geçen güruh bu süreçte bir tık daha rahat süreci yöneteceklerdir. Son olarak Steve Ballmer’ın o çılgın vidyosuyla yazımıza nokta koyalım efenim..