Öncelikle bu zombi istilası rehberinin, yalnız hayatta kalmaya çalışacak insanlar için yazıldığını belirtmek isterim.

Zombi virüsünün hayvandan insana geçtiğini varsayalım (sayalım lütfen. 1, 2, 3…). İnsan artık insanlıktan çıkıp yaratık olmuştur ve tüm dünya panik içindedir. Eğer bu virüs size çok uzak diyarlarda başladıysa endişelenmenize gerek yok ama tedbirinizi almanızda fayda var. Yarın bir gün kapınıza dayandıklarında hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz.

Zombi Öncesi Hazırlık: Ders #1

Uzaklarda başlayan salgının yayılma öncesi döneminde, bir markete gidip bolca ‘uzun raf ömrü olan yiyecekler‘ satın alın. Şu durumda paranın bir önemi yok. Marketin tüm rafını boşaltmanıza da gerek yok. Küçük küçük, üçer beşer alın, onlar size yeter. Haberlerde “*bneler yayılmaya başladı” gibi bir başlık görürseniz tam hazırlık vakti gelmiş demektir çünkü onca silahlı kuvvet zombi istilasını durduramıyorsa, yapmanız gereken tek şey hazırlık yapmaktır. Bu bağlamda marketin tüm raflarını boşaltabilirsiniz.

Kendinize Bir Sığınak Bulun veya İnşa Edin

Binlerce zombi bir anda duvarlarınıza çökmek isteyebilir. Bu yüzden duvarlarınız sağlam olmalı. Burada beton yapılar öne çıkıyor. Kendinize şehrin dışında etrafı beton duvarla çevrili yüksek bir yapı edinin. Yukarıdaki örnekte açıkça göstermeye çalıştım. Bu tarz duvarlara sahip bir sığınağınız olursa avantaj size geçer. Elinizde saplayabileceğiniz uzun bir kesici alet var ise, siyah çerçeveli açık alanlardan düşmanınızı etkisiz hale getirebilirsiniz.

Dipnot: Hendek kazıp orada çürümelerini seyredebilirsiniz.
Dipnot2: Mümkünse sığınağınızın üstünü de betonla kapatın.

İndirdiğiniz her zombi, sizin hayat sigortanızdır. Sigortanızı indirin.

8bitlikadam

Sığınağınızın giriş-çıkışları (buna pencereler de dahil) kesinlikle yerden en az iki insan yüksekliğinde olmalı. Yani onlara duvardan başka bir şey vermeyin.

Çevrenizi Tanıyın, Öğrenin, Harita Çıkarın

Kural 1: Mutlaka ikinci bir acil durum planınız olsun.

Haritalandırma

Bulunduğunuz yeri tanımanız önem arz ediyor. Market raflarını boşalttıktan sonra yiyeceklerinizin hepsini sadece 1 yerde tutmanız pek akıllıca olmaz zira tek düşmanınız artık zombiler değildir (bu arada sadece yiyecekler demeyelim. Bunlar silah da olabilir, hayati önem taşıyan materyaller de olabilir). Kimseye güvenemezsiniz. Yedek bir planınız mutlaka olsun. Hain şerefsiz it köpekler sizi sırtınızdan bıçaklayabilirler. Hemen örneklendirelim. Herkes tarafından rahatlıkla bulunabilecek bir silah deponuz var. Güvendiğinizi sandığınız biri veya birileri, oradan silah aşırmak isteyebilir. Şüphelendiğinizde, silahları kaldırabileceğiniz bir gizli bölmeniz olmalı. Bulunduğunuz yer ile kendinizi kısıtlamayın. Lokasyonunuza yakın, özenle gizlenmiş ve zombilerin rahatça ulaşamayacağı bir yerde silahlarınızı, hayati önemi olan materyallerinizi, yiyeceklerinizi, hatta kendinizi bile saklayabilirsiniz.

Eğer kapitaldeyseniz etrafınızda hangi dükkanlar var, hangi evler yapılar var bilmelisiniz. Hayatınızı kurtarabilir. Ancak unutmayın ki içleri temiz kalpli zombilerle dolu olmayabilir. Eğer ortam müsait ise keşfe çıkmanızı öneririm.

Keşif Malzemeleri:

 • Çalışır durumda, benzini yeterli, camları kırılmamış sağlam bir araba
 • Hafif tam otomatik uzun namlulu silah/tabanca ve yedek mermiler
 • Bir adet yakın dövüş silahı (bıçak, çivili sopa, boru, kılıç, vs.)
 • Büyükçe bir el feneri (pillerini kontrol ediniz)
 • En az 80 litrelik çanta (bel desteği önemli)
 • Mümkünse bir adet gece görüş gözlüğü
 • Yalnız değilseniz yanınıza telsiz alın
 • Zincir ve asma kilit (Olur da kaçarken zombileri bir kapının ardında bırakmak isterseniz kapıyı zincirle bağlayıp kilitleyebilirsiniz)

Gizlilik Tavsiyeleri:

 • Gölge gibi, samuray gibi olun, sessiz olun
 • Mümkünse ateş etmeyin (Kılıç kullanmanızı öneririm. Hem keskin hem sessiz)
 • Mümkünse göz önünde olmayan güvenli yerlerden ilerleyin
 • Sığınağa dönerken takip edilmediğinizden emin olun

Zombi İstilası Kapıya Dayandı: Ders #2

İşte size kesip biçmek için fırsat. Elinizdeki her şeyi kullanın. Sığınağınızın savunma aralıklarından beyinlerine öldürücü darbeyi indirin, hendeğe benzin döküp yakın, Testereniz varsa kapınızı arkanızda bırakıp savurmaya başlayın ve yere düşüşlerini izleyin (eğer zevk almıyorsanız son dediğimi yapmayın).

Pencerenizden bakıyorsunuz. Her yer onlarla dolu. Peki nasıl temizleyeceksiniz? Öncelikle şunu anlamanızı istiyorum. Zombi şuursuz ise işiniz kolay. Şuuru yerinde ise bazı taktikler geliştirmeniz gerekecek.

Şuursuz ise: Hendeğe düşürseniz yeter. Olmadı duvar aralıklarından mızrak tarzı uzun saplı şeyler saplayabilirsiniz. Dikkat edin kapmasınlar silahınızı.

Şuurlu ise: Bir yaratıkla değil de bir insanla savaşıyormuş gibi düşünmek zorundasınız. Kazıklı bahçe fikri, bence gayet makul. Duvarlarınızın ardına, hendeklerden hemen önce bir alan oluşturup içerisini, 30-40 derecelik açılarla dışa doğru bakacak şekilde dikilmiş kazıklarla donatabilirsiniz. Bu ağaçtan olur, demirden olur, olur yani. Veya duvarlarınızın dış kısmını elektrikli tellerle çevirip kızartabilirsiniz.

Bu arada hendek dolarsa temizleyin mutlaka. Çünkü orası lağım çukurundan daha kötü kokacaktır. Doğayı kirletmemek adına biraz uzağa büyük bir çukur açıp hepsini oraya yığabilirsiniz (yakıp yakmamak size kalmış).

Yağmacılara Karşı

Yağmacı insanlar sizi domine etmek, elinizdeki her şeyi almak, sizi yönetmek isterler. Tek başınıza kaldığınızda etrafınızı saracaklardır. Belki ellerinde bir patlayıcı bile olabilir bunu bilemezsiniz. yağmacılara karşı alabileceğiniz yegâne önlemlerden biri, kendinizi eğitmektir. “En iyi savunma, saldırıdır” sözü burada çok geçerli kalıyor. Hadi gerçekçi olalım. Elinizde mayın olmadığına göre, geriye kalan her şeyi kullanmak zorundasınız. En önemlisi de, beyninizi. Eli silahlı sürüyle insan sizi yok etmeye gelmiş ve sizin bir acil durum planına ihtiyacınız var.

Çevrenizi mi sardılar? Dikenli-elektrikli teller, büyük ve derin bir hendek, giriş-çıkışlara takviye destek, silahlı tuzaklar, hatta zombili tuzaklar işinizi görecektir. Üstlerine bir zombi ordusu gönderebilirsiniz ama önce tek tek hepsini yakalayıp bir yere tıkmanız gerekecek. Akıl oyunları oynayabilirsiniz. Uzaklardan sığınağınızın dışına bir yere ateş edebilecek tek kullanımlık bir sistem kurabilirsiniz. Böylece yalnız olmadığınızı hissettirebilir ve düşmanınızın odağını başka yöne çekebilirsiniz. Son taktiğimi açıklıyorum. Drenaj sistemi. Sığınağınıza gizli bir drenaj sistemi inşa edin. Uzaklarda başka bir sığınağa veya güvenli bir alana çıkan kaçış sistemi. Kaçtıktan sonra boşalttığınız sığınağı başlarına yıkabilirsiniz.

Düşmanlar hakkında yeterli bilgiyi verdiğimi düşünüyorum. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalıyor.

Hayatta Kalma Sınavı: Ders #3

Her insanın içinde bir hayatta kalma içgüdüsü ve kuvveti bulunur. Fakat çoğumuz kapitalde yaşadığımız için, içgüdümüzü bir kenara bırakır ve konforun tadını çıkarırız. Gerçek hayat acımasızdır. Doğa sizi aç bırakmaz ama vahşi canlıların öğle yemeği olma ihtimaliniz de var.

Temel hayatta kalma ihtiyaçlarını sıralıyorum:

 • Yiyecek ve içecek
 • Barınma
 • Ateş yakma becerisi
 • Coğrafi bilgi
 • Avlanma becerileri
 • Atiklik – çeviklik

Yiyecek ve İçecek

Konumunuza göre değişir. Hangi hayvan/meyve/sebze/bitki zehirsizdir, yenir mi yenmez mi, bilmek zorundasınız. Temel ihtiyacınız olan suyu nehir, göl gibi yerlerden temin edebilirsiniz. Suyun berrak olması önemlidir. Ve kesinlikle kaynatmadan içmeyin.

Barınma

Ağaçtan veya kilden barınak yapmayı bilmiyorsanız öğrenin çünkü ihtiyacınız olacak. Bunun eğitimini veren bazı kurumlar var. Youtube’dan da birkaç şey öğrenebilirsiniz.

Ateş Yakma Becerisi

Ateşi bulduğunuz anda korkmanıza gerek yok. Ancak karanlıkta kalırsanız ölüm riskiniz fazlasıyla artar. Bu bağlamda basit ateş yakma tekniklerini Youtube’dan izleyerek öğrenebilirsiniz.

Coğrafi Bilgi

Çevrenizi tanıyın. Hangi bitki/bitkiler yetişir, hangi hayvanlar yaşar, genel iklim şartları nelerdir, ormanı-suyu-kumu-taşı var mıdır, böyle birçok bilgiyi bilmeniz şart. Bildiğiniz üzere ilk insanlar avcı-toplayıcı idi. Onlar gibi yaşayıp onlar gibi düşünün ve onların yaptıklarından daha iyisini yapın.

Avlanma Becerileri

Aç kalmak istemiyorsanız veya otçul değilseniz avlanmayı öğrenmek zorundasınız. Örneğin; yılan nasıl hareket eder, davranışları nelerdir, zehirli ve zehirsiz türleri nelerdir, nasıl yakalanır, nasıl temizlenip pişirilir gibi.

Atiklik-Çeviklik

Kondisyon-güç ikilisi, hayatınızı kurtarabilecek metriklerdendir. Atik olursanız varmanız gereken yere kadar daha hızlı ve yorulmadan koşarsınız, çevik olursanız vurduğunuzu yere serersiniz, ağır bir şeyi rahat kaldırabilirsiniz veya bir yere rahat tırmanabilirsiniz. Bu bağlamda kendinizi geliştirmeniz gayet mantıklı bir hareket olur.

Psikolojik Sınav: Ders #4

İnsan psikolojisi yönetilmezse o insanı yönetmeye başlar. Moral bozukluğu, depresyon, bunalım gibi psikolojik etmenlerle başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Normal şartlarda da zararlıdırlar zaten. En zor anlarda bile akıl sağlığınızı korursanız her şeyi başarabilirsiniz.

Bazı moral yükseltme teknikleri:

 • Her şeyden önce, olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın. İyi düşünün, iyi olsun.
 • Spor yapın.
 • Müzik dinleyin.
 • Kendinizi bazı konularda geliştirin böylece oyalanmış olursunuz.
 • Güzel bir manzara varsa onu seyredin.
 • Güvenli alan varsa gezin dolaşın iyi gelir.

Gerçek bir istila tabiki farklı olacaktır. Ama benim size önerdiğim şeyler her durumda işe yarayabilir. Belki duymuşsunuzdur. Hali hazırda kıyamete hazırlanan birçok insan var. Biri kendine sığınak inşa etmiş, biri hazır sığınak satın almış, biri normal apartman dairesinde bir takım hazırlık çalışmaları yapmış, biri de nükleer saldırıya karşı dayanıklı devasa bir sığınak edinip kendini oraya kapatmış. Youtube’dan “kıyamete hazırlananlar” yazarsanız ilgili videolar karşınıza çıkacaktır. Bu videolar size daha çok fikir/detay verebilir.

Eğer siz okurların arasında tanrıya inananlar varsa, her canlının ölümü tadacağını da biliyordur. İnanmıyorsanız, bu durumda sadece siz ve milyarlarca canlı, büyük bir savaşa gireceksiniz.

Bol şans.